Československé mince patří mezi sběrateli k velmi vyhledávaným a ceněným kouslům. Období 20. století přineslo mnoho změn v politických systémech, které se odrážely také v mincovní produkci. V tomto článku se podíváme na nejvzácnější československé mince, které jsou snem každého numismatika.

Vzácné mince první republiky (1918-1938)

Po vzniku Československé republiky v roce 1918 se postupně zaváděla nová měna. Některé z mincí z tohoto období patří dnes k nejvzácnějším.

5 Kč 1925

Tato mince v kvalitě Proof patří k nejdražším československým mincím první republiky. V roce 1925 bylo vyrobeno pouze 1376 kusů, většina z nich v běžné kvalitě, zatímco v provedení Proof pouze několik desítek kusů. Na lícové straně je portrét prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, na rubové straně velký státní znak.

5 Kč 1937

Další velmi vzácnou mincí je 5 Kč z roku 1937, zejména v nejlepší zachovalosti. Tyto mince s portrétem T. G. Masaryka byly vyraženy jako památka po jeho smrti v nákladu pouhých 100 kusů.

10 Kč 1933

Desetikorunová mince z roku 1933 patří mezi tzv. investiční mince. Byla vydána u příležitosti 10. výročí republiky. Na lícové straně je vyobrazen T. G. Masaryk, na rubové národní divadlo. Ražena byla v omezeném nákladu a dnes se její cena v kvalitě Proof pohybuje v řádu statisíců korun.

Protektorátní mince (1939-1945)

Během nacistické okupace českých zemí a zřízení Protektorátu Čechy a Morava se razily mince s novými motivy, dnes rovněž velmi ceněné.

Zkušební odražky

Obzvláště vzácné jsou zkušební odražky protektorátních mincí. Jedná se o mince, které byly vyraženy jako zkušební před zahájením hromadné produkce. Mnohé z nich jsou unikáty v rukou soukromých sběratelů nebo muzeí.

Poválečné období (1945-1953)

Po druhé světové válce se Československo potýkalo s ekonomickými problémy. Razilo se jen málo nových mincí a většina z nich byla z levnějších materiálů. Přesto i z tohoto období existují vzácné kousky.

Zkušební odražky 50 Kčs 1947-1949

Tyto zkušební ražby s portrétem Gottwalda nikdy nebyly uvedeny do oběhu, existuje jich jen několik kusů a patří k nejvzácnějším československým mincím vůbec.

Mince ČSSR (1953-1992)

Po měnové reformě v roce 1953 se začaly razit mince s novými motivy. I z období socialismu existují vzácné a cenné mince.

10 Kčs 1957

Vzácnou je desetikoruna z roku 1957, která byla vydána v nákladu pouhých 700 kusů. Byla součástí mimořádných ročníkových sad a dnes se její hodnota pohybuje ve statisících korun.

10 Haléř 1962

Paradoxem je, že mezi sběratelsky nejcennější mince patří i běžný desetihaléř z roku 1962. Většina těchto mincí byla roztavena a do oběhu se dostalo jen minimum z nich, proto jejich cena dosahuje vysokých částek.

Pamětní mince

Od 50. let se v Československu začaly razit stříbrné a později i zlaté pamětní mince. Některé z nich jsou dnes velmi ceněné, zvláště pokud byly vydány v nízkém nákladu nebo v provedení Proof.

Jak poznat hodnotnou minci

Hodnotu mince určuje několik faktorů:

  • Rarita - jak málo kusů bylo vyrobeno nebo se dochovalo
  • Zachovalost - mince v perfektním stavu mají mnohem vyšší hodnotu
  • Provedení - mince v provedení Proof (zrcadlově lesklé) jsou cennější
  • Historická hodnota - mince spojené s důležitými historickými událostmi jsou vyhledávanější
  • Poptávka - čím více sběratelů má zájem, tím vyšší cena

Tipy pro sběratele československých mincí

Pokud se chcete věnovat sbírání československých mincí, zde je několik užitečných rad:

  1. Vzdělávejte se - kupte si katalogy, studujte historii a znaky pravosti mincí
  2. Začněte s běžnějšími mincemi a postupně svou sbírku rozšiřujte
  3. Nakupujte od důvěryhodných zdrojů, abyste se vyhnuli padělkům
  4. Uchovávejte mince správně - ve speciálních albech nebo kapslích
  5. Zapojte se do numismatických spolků nebo klubů, jako je náš Klub sběratelů Gildssplen

Závěr

Sbírání československých mincí je nejen koníčkem, ale i investicí. Řada vzácných mincí v posledních letech výrazně zvýšila svou hodnotu. Pokud máte zájem dozvědět se více o numismatice, navštivte některé z našich pravidelných setkání v Klubu sběratelů Gildssplen, kde vám rádi pomůžeme a poradíme.